Bugun...ADH’den bir yenilik daha.. Palyatif Bakım ünitesi açıldı

Tarih: 20-05-2018 08:56:59 + -


Ardahan'da , uzun müddet müşahede altında tutulması gereken hastaların tedavi edildiği palyatif bakım servisi A Devlet Hastanesi bünyesinde hizmete girdi.Hayatının son dönemini yaşayan , öz bakımını yapmakta zorlanan , beslenme problemi yaşayan kanser ve benzeri ağır hastaların hayatlarının son dönemlerinde bakımlarını yerine getirmek maksatlı palyatif bakım ünitesi açıldı.


ADH’den bir yenilik daha.. Palyatif Bakım ünitesi açıldı

   Hastane bünyesinde Palyatif bakım ünitesi bulunmasının sağlık bakanlığınca da istenen özellikli bir hizmet olduğuna değinen Başhekim Uz.Dr. Sefa Gül   palyatif bakım hizmeti fikrinin   1970 li  yıllarda öncelikli olarak Kanada da hayatının son evresine gelmiş, tıbbi bakıma muhtaç kanser  hastaları  için uygulamaya geçirildiğini, Ülkemizde ise  2000 'li yılların başından itibaren sağlık bakanlığı bünyesindeki hastanelerde kurulmaya başlandığını söyledi. Ortalama insan  ömrünün uzamasına bağlı olarak yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıklar  ve sebep olduğu sonuçlar ile hasta sağlığının ve konforunun bozulması, beslenmede sıkıntı yaşanması, idrar ve büyük abdest kontrolünün sağlanamaması, kanser  hastalarının  yaygın ağrıları olması hasebiyle  yakın destek ve tedavi gereksinimine ihtiyaç duyduklarına, bu anlamda gereken desteği sağlamak adına büyük bir özveriyle çalışmak gerektiğini dile getirdi.
     Dünya sağlık örgütünü verilerine göre son dönem hastalığı olan hastaların  % 78 ini bir dönem palyatif bakım ihtiyacı olduğuna değinen Dr. Gül insanın biyopsikososyal bir varlık olmasını göz önüne alarak,  hastalara sadece  tıbbi destek değil  psikologlar , sosyal hizmet uzmanları  , diyetisyenler, ve palyatif bakım ünitesi eğitimi almış hemşireleri ile multidisipliner  ve  profesyonel bir hizmet vermeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.
 
     Hayatının son evrelerine gelmiş, su içmekten, yemek yemekten aciz , ağrıları dolayısıyla hayat konforu oldukça düşen ,bakıma muhtaç  hale gelmiş  hastalarımıza, kardeşlerimize  hayatlarının son evrelerinde verilebilecek en güzel ve en profesyonel desteği vermek adına ekip ruhuyla , el birliğiyle çalışacaklarını söyleyen Dr. Gül bu hizmetleri gibi özellikli olan birkaç hizmeti daha  çok kısa zaman sürecinde hastaların hizmetine sunacaklarını da dile getirdi.
     Haber : Deniz BAŞLI

 
Kaynak: DENİZ BAŞLI

Editör: DENİZ BAŞLI

Bu haber 1854 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI