Bugun...Ardahan’da siyaset kazanı kaynıyor

Tarih: 28-04-2018 16:20:23 + -


Yaklaşan genel seçimler öncesi Türkiye’nin 81 ilinde heyecanlı bekleyiş başladı. 24 Haziran 2018 tarihine yapılacak genel seçimler için siyasi arenada da hareketlilik başladı. Aday adayları bir bir ortaya çıkarken kulislerde de siyaset kazanı kaynıyor.


Ardahan’da siyaset kazanı kaynıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan   erken seçim tarihi için 24 Haziran 2018 tarihini işaret etmesi ile birlikte  Ülke gündeminin bir numarasına oturan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği erken seçim tartışmaları Ardahan’ı da  hareketlendirdi. Siyasi partiler aday adaylığı başvurularını almaya başladılar . Yaklaşık 2 ay  sonra seçime gidilecek olan Ardahan’da  siyasetin ateşi yükseldi.

Yaklaşan genel seçimler öncesi Türkiye’nin 81 ilinde heyecanlı bekleyiş başladı. 24 Haziran 2018 tarihine yapılacak genel seçimler için siyasi arenada da hareketlilik başladı. Aday adayları bir bir ortaya çıkarken kulislerde de siyaset kazanı kaynıyor.

Ardahan’da Ak Parti’den aday adayı olabilmek bir çok isim başvuru yaparken ,  CHP ,  MHP, İYİ Parti, SP ve HDP’den   ise aday adaylığı başvuruları bugün itibariyle başlamış durumda .   Öte yandan bu siyasi seçim yarışında da erkek adayların üstünlüğü söz konusu. Şu ana kadar hiçbir siyasi partide   aday adaylığı için adı geçen yaklaşık 20 isim arasında kadın adayların olmaması ise dikkatleri çekiyor. 

Bu simler arasında yer alan pek çok kişi resmi olarak aday adaylık başvurularını gerçekleştirdi. Bazılarınınsa isimleri kulislerde en çok telaffuz edilenler arasında yer alıyor. Partilerde başvuru süresinin sonuna kadarsa yeni adayların ortaya çıkması bekleniyor.

Geçmiş seçimlerde AK Parti ve CHP üstünlüğü…

Ardahan’da 1 Kasım’ 2015 Seçimlerinde  AK Parti 19 bin 892 oy alarak yüzde 36.4, CHP 15 bin 850 oy alarak yüzde 29, HDP 12 bin 111 oy alarak yüzde 22. 2, MHP 4 bin 851 oy alarak yüzde 8.9, BBP 389 oy alarak yüzde 0.6 oranında oy dağılımı olmuştu.    

         2017 Nisan ayında yapılan referandumda ise 23 bin 455  Evet, 29 bin 529   Hayır oyunun verildiği  Ardahan’da  yapılan ittifaklar ve kurulan İYİ Parti ile birlikte oy oranının nasıl dağılacağı şimdiden merak konusu oldu.

1 Kasım 2015 genel seçimleri öncesinde yapılan 7 Haziran 2015 seçimlerinde bölgede Ak Parti yüzde 26,22 , Cumhuriyet Halk Partisi  yüzde 22,2 , Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 7,81 ve Halkların Demokratik Partisi  yüzde 30,37  Bağımsız olarak seçime giren Saffet Kaya yüzde 8.31 oy oranları ile Ardahan ilinde en çok oy oranına sahip partiler olmuştu.

Öte yandan AK Partiden  Orhan Atalay, Yunus Baydar, Ramazan Korkmaz, Hamza Baktemur, Halil İbrahim Dursunoğlu, Muhsin Koca     aday adaylığı başvurusunu resmi olarak yaptı.

CHP’de ise   milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvurular 30 Nisan Pazartesi günü başlıyor.

MHP’de ise  Sevim Köseliören ve Övün Cabak resmi olarak aday adaylık başvurularını yaptılar. .

İYİ partide ise Çelik Demir, Kenan Kardeş, Özkan Ercan, Rıfat Cuya’nın aday adaylı başvuru yapacağı bilgisi alındı.

 
Kaynak: DENİZ BAŞLI

Editör: DENİZ BAŞLI

Bu haber 1333 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI