Bugun...Bölgenin kurtuluşu, olmazsa olmazı ! SAHARA TÜNELİ

Tarih: 17-12-2017 11:43:25 + -


Ardahan Türkiye’nin Orta Asya’ya açılan kapısı serhat şehri konumunda bir il. Bu konumundan dolayı bölgenin ve Türkiye’nin ekonomik anlamda canlanması bakımından büyük bir önem arz ediyor


Bölgenin kurtuluşu, olmazsa olmazı ! SAHARA TÜNELİ

Hükümet Ardahan’da sadece hayal edilebilecek büyük projelere imza attı. Nitekim Cumhuriyet tarihinden bu yana görülmemiş hizmetlerle Ardahan yeniden inşa edildi. Yapılan bölünmüş yollar, eğitim sağlık ve en önemlisi yapımına başlanan tüneller bunların en önemli göstergesi oldu.
Türkiye'nin kuzeyinden güneyine, Karadeniz'i Akdeniz'e ve Doğu Anadolu üzerinden Güneydoğu Anadolu bölgesine bağlamak için 18 koridor belirlendi. Bu 18 koridorun son 3 tanesi Karadeniz'i Doğu Anadolu'dan Akdeniz'e ve güneye bağlamak adına yapılıyor. Ülkenin kuzeyi ile güneyi arasındaki söz konusu 18 koridorun önemli bir bölümünün tamamlandığına ya da tamamlanma aşamasına geldiğine şahit oluyoruz.
Ülkemizi bir boydan bir boya, özellikle ana koridorları birleştirmesi açısından bu koridorlar üzerine yapılacak olan tünellerin önemi daha çok artıyor.
Ardahan-Artvin Karoyu üzerine yapılması planlanan Sahara tüneli ise bu koridorun son tünellerinden biri. Karadeniz kıyısındaki Artvin'in Hopa ilçesi üzerinden başlayıp, Cankurtaran Tüneli'ni kullanıp Artvin'e gelen bir ulaşım koridoru  Ardahan'a ulaşarak hem yol mesafesini kısaltacağından  hem de kolay ulaşım sağlaması açısından çok önemli bir proje.
Sahara Tüneli'nin şu an proje çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık 13 kilometrelik bir tünel yapılması planlanıyor. Bu tünel 13 kilometre uzunlukla Türkiye'nin en uzun tünellerinden biri olacak. Sahara Tünelinin bitirilmesiyle birlikte Karadeniz'i Artvin üzerinden Ardahan'a, oradan Kars'a, Iğdır'a ve Iğdır ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi üzerinden ülkemizin güneyine,  Van'a inecek bir koridordan oluşacak.
Söz konusu proje ülkenin gelişmesi açısından çok önemli
Sahara tünelinin hayata geçmesi ile birlikte  Ardahan - Şavşat arasında bulunan ve kışın geçit vermeyen Sahara dağı nedeniyle Ardahan'ın Karadeniz ile ilişkilerini beklenen düzeye ulaştırması açısından çok önemli.
Sahara tüneli Gürcistan ve Kuzey Kafkasya üzerinden gelen bütün yük hareketlerini Ardahan üzerinden, Kars’a, Iğdır’a, oradan İran’a ve Ortadoğu’ya indirecek bir ana koridorun tamamlayıcısı ve onun için çok önemli. Sahara tünelini bölgemizin kurtuluşu olarak görüyoruz. Karadeniz’i İran üzerinden İslamabat’a, Afganistan’a ,  Kars, Iğdır, Ağrı ve Van üzerinden Orta Doğu’ya bağlayacak bir koridor. 
Bundan dolayı Sahara tüneli  Ardahan’ın, bölgenin ve Türkiye’nin olmazsa olmaz projelerinden biri .
Haber : Deniz BAŞLIKaynak: DENİZ BAŞLI

Editör: DENİZ BAŞLI

Bu haber 1105 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI