Bugun...ŞEKER HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR Mİ ?

Tarih: 22-05-2018 14:08:21 Güncelleme: 22-05-2018 14:13:21 + -


Ramazan ayının yaz aylarına tekabul etmesiyle birlikte oruçlu kalınan sürenin uzun olmasına bağlı olarak şeker hastalarının oruç tutması açısından çeşitli sıkıntılara yol açabilmektedir.Şeker hastalarının oruç tutmasının uygun olup olmadığı ve hangi hasta grubunun oruç tutmasının sakıncalı ,hangi hasta grubunun tutmasının uygun olduğu üzerine Ardahan devlet hastanesi iç hastalıkları uzmanlarından Dr. Ersin Bozan açıklamalarda bulundu.


ŞEKER HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR Mİ ?

ŞEKER HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR Mİ ?

Ramazan ayının yaz aylarına tekabul  etmesiyle  birlikte oruçlu kalınan sürenin uzun olmasına bağlı olarak şeker hastalarının oruç tutması açısından çeşitli sıkıntılara yol açabilmektedir.Şeker hastalarının oruç tutmasının uygun olup olmadığı ve hangi hasta grubunun oruç tutmasının sakıncalı ,hangi hasta grubunun tutmasının uygun olduğu üzerine   Ardahan  devlet hastanesi  iç hastalıkları uzmanlarından  Dr. Ersin Bozan  açıklamalarda bulundu.

Dr. Ersin Bozan tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de diyabetli hasta sayısı hızla  artmaktadır.yapılan çalışmalara göre  türkiyede yedi milyon üzerinde diyabetli hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ne  var ki bu hastaların her biri sahip olduğu diyabetin tipi ve kişisel metabolik farklılıkları  gereği diyabetten çok farklı derecelerde etkilenmektedir.Bu bağlamda oruç tutmak isteyen her diyabet hastası mutlaka hekimine danışmalı  ve bu konuya hekimi ile birlikte karar vermelidir.aksi takdirde ölümcül ve ya geri dönüşümü olmayan durumlar gelişebilmektedir.

     Tüm diyabet hastaları ve diyabet tipleri aynı olmadığı için diyabetlilerin hepsi oruç tutmalıdır veya tutmamalıdır gibi bir genelleme yapmak mümkün olmayacağını söyleyen Dr.Bozan  oruç tutması sakıncaLI  olan hasta grubu aşağıdaki şekilde sırladı.

*2-3 tane  insülin kullanan hastalar

*tip 1 diyabet hastaları

*kalp,böbrek,karaciğer yetmezliği gelişmiş diyabet hastaları

*gebe diyabet hastaları

*sık sık kan şekeri düşmesi(hipoglisemi) ve /veya kan şekeri yükselmesi (hiperglisemi)atağı geçiren  kan şekeri düzeni oturmamış hastalar

*yalnız yaşayan ve diyabete  bağlı oluşabilecek ani problemlerde yardıma ulaşamayacak hastalar

  Ramazan orucunun yaz aylarına denk gelmesiyle  birlikte  oruçlu kalınan süre uzamakta ve ülke  genelinde  16-17 saati bulmaktadır.Ayrıca sıcak havalar sıvı kaybını arttırarak ek sorunlar oluşturacağına  değinen  Dr.BOZAN  diyabet hastalarına şu önerilerde bulundu.

*İiftarda ve sahurda kan şekerini hızlı yükselten rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı gıdalar ve  bakliyat ürünleri tercih edilmesi,

*İiftar ve sahur arasında en az 3 lt sıvı  tüketilmesi,

*Oruçlıyken daha sık kan şekeri ölçümü yapılmalı ve kan şekeri 60-70 mg/ dl altındaysa veya 300 mg /dl üzerindeyse oruç sonlandırılması,

*Terleme,göz kararması,baş dönmesi,çarpıntı gibi durumlarda orucun bozulması,

*Kan şekerinin ani olarak düşebileceği göz önüne alınarak hastalar yanlarında kuru üzüm,şeker veya meyve suyu bulundurması,

*Beslenme sadece iftar ile kısıtlı kalmayıp  sahur vaktinde  de beslenmeye özen gösterilmesi

*Glisemik indeksi düşük ,tok tutan az tuzlu peynir,kuruyemişler tercih edilmesi,

*Aşırı yağlı ve hamurlu yemeklerden kaçınılması,

*Gün içerisinde spor yapmak zor olacağı için iftardan yaklaşık 2 saat sonra yapılacak 40-50 dakikalık hafif-orta tempolu egzersizler daha uygun olacağına değinen Dr. Bozan, oruç tutmanın uygun olup olmayacağına hasta ve hekiminin birlikte karar vermesi gerektiğini söylerken tüm Müslüman alemine hayırlı ramazanlar diledi.

 
Kaynak: DENİZ BAŞLI

Editör: DENİZ BAŞLI

Bu haber 679 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI