Bugun...Sokak hayvanlarının soğukla imtihanı!

Tarih: 30-11--0001 00:00:00 Güncelleme: 13-03-2018 21:57:47 + -


Hiç Şüphesiz ki dondurucu soğuklardan en çok etkilenenler sokaktaki hayvanlar... Birçok sokak hayvanı soğuk nedeniyle hayatını kaybediyor. Hayvan severler sosyal medya aracılığıyla vatandaşı duyarlı olup, sokak hayvanlarının soğuktan korunabileceği koşullar oluşturmaya çağırıyor.


Sokak hayvanlarının soğukla imtihanı!

    ARDAHAN’da Son günlerde şidditli şekilde  hissedilen soğuk hava sokakta yaşam mücadelesi veren sokak hayvanlarını zorluyor. Son bir haftadır yaşanan -34’lere kadar çıkan dondurucu soğukta birçok sokak hayvanı yaşam mücadelesi veriyor. 
    Özellikle ilçe ve köylerden getirilerek şehir erkezine bırakılan çok sayıda sokak hayvanın ölümle burun buruna olduğu söyleyen duyarlı hayvansever vatandaşlar, , hayvanların aç ve susuz kalması halinde soğuğa olan dirençlerinin azalacağına vurgu yaparak ölüm risklerinin artacağını vurguladılar
    Sokak kedilerinin geceleri ısınmak için arabaların motorlarına sığındığı bilgisini veren duyarlı vatandaşlar, “ Sabah arabanızı çalıştırmadan önce kaputa elinizle vurmalısınız ki oraya sığınan bir canlı varsa çıksın” dedi.

SIĞINMA İHTİYACI...
Vatandaşa apartman veya garaj kapılarını açık bırakma çağrısında bulunan hayvan severler, sokak hayvanlarının buralara sığınarak soğuktan  bir nebze olsun korunabileceğini söylediler.
    Yetkililer, sokak hayvanları için dışarıya ekmek ve su bırakılması çağrısında bulunuyor. Havaların soğuması ile dışarda soğuklara karşı yaşam mücadelesi veren hayvanlar aç susuz bir şekilde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Bazı hayvanlar yiyecek ve su bulmayı başarırken bazı hayvanlar ise aç ve susuz gezerek yaşam mücedelesi veriyor. Unutulmasın ki 'Soğukta üşümüş Aç kalmış bir kedi yada köpeği doyurmak, kanadı kırık bir kuşa yardım etmek en büyük duadır' dediler 
     İşte sokak hayvanlarına yardım etmek için yapılabilecekler listesi:             Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin. 
    İçine girebilecekleri minik bir baraka ya da soğuktan koruyacak karton sığınaklar yapın. 
    Sokak hayvanları için dışarıya koyulan suların içine 1 damla zeytinyağı damlatmak soğuğa karşı dirençlendirir.
     Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara, kuytu köşelere koyun veya en azından kendi evinizdeki artıkları sokak hayvanları için ayırın.
     Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz, en yakın belediyeye haber verin. 
    Sokak hayvanları için koyduğunuz su donduysa değiştirmelisiniz. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında kullanmamaya dikkat etmek gerekir. 
    Kuşlar için pencerenizin önünü temizleyip, pencere kenarına ekmek kırıntıları, bulgur serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.             Düşük bir ücret karşılığında kasabınızdan 3-4 kg sakatat alıp yardıma muhtaç hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Bunları ücretsiz sağlayan kasaplarda var. 
    Apartmanınızın kazan dairesine, apartmanın sakinlerinin de onayını alarak soğuktan etkilenmiş kedileri alıp bakabilirsiniz.         Haber : Ufuk IŞIK
Bu haber 782 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI